Fényáteresztő függöny típusok
Ezek a függönyök, mint a nevük is mutatja, áteresztik részben, vagy egészben a fényt.
A kíváncsi tekinteteket kizárják és dekorálják a helyiséget.
Színük általában világos de több színállásban is elérhető így biztosítva a széles választékot.
Mennyiségét a karnisunk hossza dönti el,így lehet 1.5 , 2x-es,vagy akár 3x-osa is melyet ráncolószalag segítségével méretre igazítunk és így kerül fel a karnisra.
Anyag fajták: voile, organza, sable, batiszt, struktúr, spagetti, jacquard.
A díszítés módja lehet hímzés, szövés, nyomott minta is.
Léteznek vasalást kevésbé igénylő anyag fajták, pl. jacquard vagy sablé.
Manapság egyre több gyártó készít újrahasznosított függönyöket így védve a természetet.
A fényáteresztő függönyök között talán a legismertebb és a legkedveltebb az organza, mely lehet félorganza, francia organza, maratott organza.
Őt követi népszerűségében a voile, a sable, jacqard, a tüll, a klöpli, a struktúr, a muszlin és a batiszt.
A fényáteresztő (sztór) függönyök nagy felületeket takarnak, ezért az anyagminőség, szín és mintázat erőteljes hatással bír. Sok anyagra van szükség az elkészítésükhöz. Általában 2-3-szoros mennyiség biztosítja az összehúzás utáni szép látványt. A rövid függöny soha nem elegáns.
Az összehúzó zsinór mintája befolyásolja az anyag esését. Lehet egyszerű ráncolású, lapos hálózású, darázsolt, plisszírozott, csoportosan sűrített is. Ezt a felül kialakult mintázatot és a szép esést fokozza a függöny aljában ma már legtöbbször gyárilag elhelyezett ólomzsinór. A függönyszélek aljára kis zsebeket varrnak, ahová ólomsúly kerül, így az szépen befordul és függőlegesen áll.
Tudnivaló a fényáteresztő függöny anyagokról:
Jacqard: vagy hagyományosan csipkefüggöny. Természetesen ma már nem kézzel horgolják, jó fényáteresztő képességgel bír. Könnyen kezelhető, nem igényel vasalást.
Sable: a korábban említett, voile anyaghoz hasonlatos, de a változó szálvastagsággal szőtt textil durvább tapintású. Nehezebben gyűrődik, de vasalást igényel.
Voile: Az organzához képest tömörebb szerkezetű, kevésbé áttetsző, kevert szálainak köszönhetően inkább matt hatású anyag. Tapintását tekintve kevésbé lágy. Vasalást igényel.
Organza: Laza szerkezetű, szinte áttetsző, de mégis merevebb anyag, melynek tapintása lágy, kellemes. Gyakran önmagában is elég, díszítés nélkül. Vasalást igényel
Tüll: korábban inkább ruházat részeként használták, s mindenkinek beugrik a balerinák sprőd tütüje, de a tüll anyag keményítetlen változatának használata igen dekoratív ablak öltöztető.
Klöpli: valójában jacquard függöny, azaz jacqard szalagokból összeállított nehéz pamutfüggöny.
Struktúr: valójában sok apró strukturált szövés jellemzi, mintha egy háló lenne. Kényesebb anyag a finom szövése miatt, így csak mosózsákban mosható, vasalást nem igényel.
Muszlin: finom, lágy esésű szövet, sokféle felhasználással.
Batiszt: kevert szálakból készített, lágy tapintású, könnyű függöny alapanyag, sűrűbb szövésű, mint a muszlin anyag.
A sötétítő függönyök
Széthúzott állapotban ugyanezt a látványt nyújtják, mint az oldalszárnyak vagy más néven dekorfüggönyök. Egyszerű függőleges helyzetben vagy oldalra kikötve is használhatjuk őket. Ha a belmagasság és nyílászárók nyitási módja lehetővé teszi, használhatunk díszítőelemkéntdrapériát. Formája a berendezés stílusához illeszkedve lehet húzott és íves formájú, esetleg feszített, szimmetrikus és aszimmetrikus, de vízszintesen redőzött is. Díszítésükhöz bátran használhatunk szegőzést, bornis, bojtos díszítést és zsinórbevarrást.Legkedveltebb sötétítő függöny anyagok a teljesség igénye nélkül: taft, szatén, brokát, vászon, damaszt
A sötétítő függönyök között meg kell említenünk a dim out és a black out függönyöket, melyek között az a különbség, hogy a dim out függöny kissé fényáteresztő , úgy 75%ban sötétít, a black out, mint neve is mutatja nagyon jól szűr, szinte 100%ban sötétít.
Néhány további tudnivaló a sötétítő függöny anyagokról:
Taft: organzához hasonló, fényes és színe játszó hatást kelt, de annál sokkal sűrűbb szövésű, és keményebb anyag. Pont a keménységének köszönhetően jól használható dekorációs céllal.
Szatén: finom tapintású, elegáns hatású fényes anyag, mely készülhet vékonyabb vagy sűrűbb szövéssel is. Anyagának esése lágyítja a környezetét.
Brokát: valójában selyem szövet kiemelkedő, nagyobb mintázattal. Igazán elegáns hatást kelt, de nagy mintája korlátozott felhasználást enged. Vasalást igénylő szövet.
Vászon: természetes len alapanyagból készült, nagy szilárdságú, s kevésbé nyúlékony anyag, így felhasználás elött érdemes kimosni. Sokféle mintázattal kapható, igen elterjedt a használata sokféle felhasználási lehetősége miatt.
Damaszt: inkább keményebb anyag, jól formázható, s ami érdekessége, hogy mindkét oldalán is használható, akár a fényesebb, akár a matt oldalát használhatjuk.